Çanakkale’nin nostaljik lezzeti: Peynir helvası

 

Çanakkale deyince ne geldi aklına? Tahmin edeyim yazdığımız zaferler değil mi?

Bende ilk önce onların sonraysa helvasının gelmesini beklerdim. Öyle ki basit bir helva değil yerli peynir ile yapılan Çanakkale’nin meşhur tatlılarından biri. Peynir helvasının satış için pazara sunulması 35 yıl öncesine dayanıyor. Ama bu sizi yanıltmasın peynir helvasının yapımını yerli halka sorsanız, ninelerimiz çocukluklarından bilirler ve analarından öğrenmişlerdir çoğu nasıl yapıldığını. Yapım aşamaları pastahane veya  tahinin imal edildiği yerlerde gerçekleşiyor. Peynir helvası satın alacağınız yerler de olan muhabbetler o kadar tatlı ki hepsi aile işletmesi ve sıcaklığı hissediyorsunuz. Peynir helvasının asıl özelliği ise tuzsuz peynir kullanılıyor olması. Tuzsuz ve taze peynir nam-ı diğer teleme.Türkiye’de bulunan bütün lezzetler gibi sevgi katmayı da unutmuyorlar elbette.

İrmik, yumurta, şeker temel malzemeleri hani dedim ya ninelerimiz analarından öğrenmişler bu tarifi diye. İşte onlar, irmik yerine un ilavesi yaparlarmış. İrmik olmayışından mıdır yoksa o zamanda öyle yapıp öyle mi tüketirlermiş bilinmez. Ama her ikisi de lezzetinden ödün vermiyordur eminim. Peynir helvasının fırınlanmış ve fırınlanmamış olmak üzere iki çeşidi var. Ben fırınlanmış olanı daha çok sevdim ne yalan söyleyeyim. Hafif şambali (şambaba) tatlısı havası var. Ama peynir o kadar güzel bir noktada vuruyor ki damağa şerbetle birleşince of diyorum. Arkasından bir yudum çay için, oturun ve iki dakikalığına dünya güzelleşsin.

Çanakkale’ye vardığımızda en iyi peynir helvasını nerede yeriz diye düşünüp etrafta gördüğümüz insanlara sormaya başladık. Hemen hemen herkes Hüsmenoğlu Babalığın Torunları adlı işletmeyi gösterdi. Babalık kelimesini peynir helvası tadından daha çok merak edip gittiğimizde sorduk. Zamanında balkanlardan gelip yemek üzerine küçük bir dükkan açmış. Koyun yoğurdu ve peynir helvası çok ilgi görünce bu ikisi üzerine devam ettirmiş. Çok yardım sever olduğu için babalık lakabını almış. Şimdi de torunları bu mirasa dört koldan sahip çıkıyor.

Adres: Kemalpaşa Mahallesi, Yalı Cad. No:29, 17000 Çanakkale Merkez/Çanakkale

Peynir helvası yapımını uzun uzuun anlatmak isterdim ama haddim olmayarak kısa bir tarif paylaşacağım sizlere. Sadece tek ricam mümkünse peyniri Çanakkale’den alın veya getirtin. Yada üşenmeyin gidin yerinde yiyin. Unutmayın ki her şey yerinde güzel!

Miktarları vs vermeden kısaca yapımının nasıl olacağını anlatayım. Peynir ocakta eriyene kadar karıştırılır. Sürekli karıştırılırken erimeye başlayan peynire yumurta sarısı eklenir ve tamamen yedirilir. İrmik ilavesi yapılır. Kavrulmaya devam edilir. Toplanmaya başlayan hamura şeker eklenir ve şekerin eklenmesiyle hafif sulanan helva biraz daha kavrulur. Kaynatılır ve kaselere boşaltılır. ( İşletmelerde kase yerine tepsi kullanılıyor. ) | Fırında yapılışı da şöyle. Helva kavrulduktan sonra bir kez fokurdadığında ocaktan alınır ve tepsiye dökülüp fırına verilir. Üzeri kızarana kadar pişirilir. Yanında dondurma ile servis edilir. Yanında dondurmayla servis edildiği için ilk çıktığı zamanlar yaz aylarında yapılan peynir helvası şimdilerde yaz kış yapılmaya devam ediliyor kışın ise dondurmanın yerini kaymak alıyor..

Sanırım günübirlik seyahat hepimize iyi gelecek 🙂

 

Betül EDEPLİ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: